logo

Pułapka kominowa

Działanie pułapki polega na pozorowaniu obecności samicy, przygotowanej do odbycia kopulacji. W górnej części pułapki kominowej umieszcza się dyspenser feromonowy. Uwalniany z dyspensera feromon symuluje zapach samicy przywabiającej samce. Zwabione samce wpadają przez pojemnik tunelowy do pojemnika dolnego, gdzie w ciągu ok. dwóch trzech dni giną. W celu szybszego zabicia szkodnika, należy w dolnej części pojemnika umieścić środek owadobójczy /środek owadobójczy nie jest na wyposażeniu pułapki/. Odłowy samców na pułapki umożliwiają:
  • ustalenie wylotu pierwszych motyli
  • ocenę dynamiki lotu
  • wyznaczenie maksimum lotu
  • ustalenie koniec lotu motyli
  • wyznaczenie terminu ewentualnego zabiegu
Na wielkość populacji szkodnika ma wpływ wiele czynników, takich jak między innymi: lokalizacja sadu lub plantacji, ich struktura(wiek, gatunki, odmiany),warunki meterologiczne. Czynnik pogodowy jest szczególnie istotny w naszych warunkach klimatycznych. W ostatnich latach zmienne warunki pogodowe bardzo poważnie zakłócały wyloty i przebieg lotu szkodników. Regularne przeglądanie pułapek pomaga w obserwacji odłowów samców i ustaleniu na tej podstawie faktycznego stanu zagrożenia oraz określenia prawidłowego terminu zwalczania.
Pułapki kominowe polecane są szczególnie dla większych motyli, w miejscach narażonych na zakurzenie (pułapki trójkątne, by spełniać swoje zadanie w takich miejscach, wymagałyby bardzo częstej wymiany podłóg lepowych).


UWAGA Nowość W ofercie dostępne są również pułapki kominowe produkcji angielskiej.


Pułapki kominowe można nabyć w zestawach zawierających dyspensery feromonowe: